У народі заведено говорити про «низький» або «високий», «хороший» або «поганий» імунітет. На щастя, імунна система не працює за такими характеристиками та нічого спільного з ними не має. Імунітет — це захисна система нашого організму. Вона працює завжди, невпинно вишукуючи «непроханих» гостей та порушення в структурі клітин. Якщо людина говорить про зниження імунітету, це може свідчити про збої в роботі захисної системи. Розберімося, чому вони можуть відбуватися, і як зупинити зниження імунітету.
У нормі наш імунітет невпинно захищає нас від вірусів, чужорідних клітин та мікроорганізмів. Якщо ж він перестав ефективно справлятися зі своїм завданням, у людини почастішали епізоди захворювань та приєдналися інші ознаки ослабленого імунітету, тоді необхідно знайти причину.
Імунодефіцити можуть мати різні причини — первинну та вторинну. Первинна форма — це вроджені генетичні захворювання та мутації. Основних із них дві:
За відсутності генетичних мутацій «слабкий імунітет» може бути ознакою деяких спадкових захворювань. Найчастіше вони виявляються ще в ранньому дитинстві. Вроджені дефекти можуть зачіпати будь-яку ланку імунної системи, включаючи створення антитіл, Т-лімфоцитів, фагоцитів тощо.
Серед алергіків також є селективний дефіцит імуноглобулінів — IgA, при якому порушується місцевий захист слизових оболонок. Частина людей із подібним дефіцитом страждають від частих інфекцій дихальних шляхів, хоча в половини людей захворювання взагалі не виявляється.
Вторинні імунодефіцити, вони ж набуті:
До розвитку імунодефіциту також можуть призвести деякі інфекції — герпес, туберкульоз, кір, цитомегаловірус та інші.
Не можна не згадати й про інші чинники, які впливають на роботу імунної системи. Це, звичайно, і зміна екологічної ситуації, і рівень стресу, і зміна способу життя. Зловживання алкоголем, тютюновою продукцією, строгі дієти, одноманітне або незбалансоване харчування не можуть не позначитися на стані імунітету.
Зрозуміло, людина дізнається про неполадки з імунною системою не просто так. Як правило, для цього є підстави, виявляються явні симптоми слабкого імунітету.
Як зрозуміти, чи справді існує проблема із захисним механізмом? У дорослого про це можуть свідчити такі фактори:
Якщо відмічається слабкий імунітет, симптоми включатимуть постійну слабкість, головний біль, втому, дратівливість. За наявності одразу кількох пунктів із перерахованого списку людині необхідно звернутися до профільного лікаря — імунолога.
Звичайно, можна пропити курс вітамінів і чекати на результат, проте деякі імунодефіцитні стани (а виділяють їх понад 350 видів) можуть бути досить небезпечними для здоров’я людини. У цьому випадку зволікання може виявитися фатальним, краще звернутися до фахівця та виявити причини зниження імунітету.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Особливо не варто займатися самодіагностикою та самолікуванням, коли йдеться про дітей. Дитячі імунодефіцити мають відмінні риси. Якщо говорити про вроджені (первинні) збої, виявлятися вони можуть уже з перших днів або місяців народження.
Вторинні ослаблення можуть відбуватися на тлі частих ГРВІ, особливо з тяжким перебігом. Ознакою, і водночас причиною зниженого імунітету в дітей з віком, виступають часті герпетичні інфекції, цитомегаловірус, Епштейна-Барр, герпесвірус 6-го типу. Зниження гуморального імунітету може впливати на появу атопічного дерматиту, як алергічної патології.
Щоб не відчувати на собі ослаблення імунітету, потрібно подбати про нього ще до появи гострих захворювань. Профілактичні курси зміцнення захисних сил — це найкращий подарунок для свого організму.
Серед заходів, що націлені на підвищення імунітету, можна виділити найпопулярніші:
Окремо хочеться зупинитися на препаратах, що зміцнюють імунітет. Серед таких засобів виділяють імуномодулятори та імуностимулятори. У чому між ними різниця?
Імупрет® — фітоімуномодулятор, дія якого ґрунтується на екстрактах 7 лікарських рослин. Він зміцнює імунітет, підвищуючи ефективність універсальних вроджених реакцій імунного захисту, спрямованих на знищення збудників ГРВІ. Препарат використовується для лікування інфекцій верхніх дихальних шляхів та профілактики можливих ускладнень. Приймати препарат можна з першого дня виникнення симптомів. Крім того, рослинна основа Імупрет® дає змогу використовувати його для профілактики рецидивів та підтримки імунної системи в період підвищеної захворюваності — з вересня по травень.
1Меджитов Р., Джаневей Ч. Врожденный иммунитет. \\ Казанский медицинский журнал, 2004 - Том 85, №3 - с. 161-167
2Николаев В. А. Про неполадки в иммунитете \\ Журнал Астма и аллергия, 2008 г
3Пальшина Ю.В., Бишарова Г.И., Зюбина Н.И, Гергесова Е.Е., Бартухина О.Е. Вторичный иммунодефицит у детей в забайкалье. \\ Acta Biomedica Scientifica, 2014