header banner articles

Профілактика гострого тонзиліту: як зберегти своє здоров'я

Тонзиліт, або запалення мигдаликів, є поширеним захворюванням. Найчастіше його спричиняють вірусні інфекції - риновірус, респіраторно-синцитіальний вірус, аденовірус і коронавірус. Віруси зазвичай мають низьку вірулентність (ступінь хвороботворності) і рідко призводять до ускладнень, винятком можуть бути вразливі групи осіб. Бактеріальні інфекції зустрічаються рідше, але є більш небезпечними. Зокрема гострий тонзиліт, спровокований бета-гемолітичним стрептококом, може спровокувати важкі ускладнення, зокрема ревматичну хворобу серця та ревматичну лихоманку1.

Значення профілактики гострого тонзиліту як способу підтримання здоров'я горла

Оскільки гострий тонзиліт - це інфекційне захворювання, отже, основні заходи його профілактики включають підвищення загальної резистентності організму і санацію інших вогнищ хронічної інфекції (лікування хвороб ясен, зубів, гнійного синуситу, відновлення порушеного носового дихання тощо)2.

Зневажливе ставлення до здоров'я та відсутність профілактики може збільшувати кількість випадків захворювання, що своєю чергою може стати причиною виникнення рекурентного тонзиліту. А таке захворювання вже більш небезпечне, оскільки може призводити не тільки до рецидивуючих гострих тонзилітів більш ніж 1-2 рази на рік, а й до тяжких ускладнень2. Проте батькам потрібно пам'ятати, коли розвивається гострий тонзиліт у дітей, що це не катастрофа - хвороба успішно піддається лікуванню. Важливо своєчасно звернутися до лікаря для діагностики.

Ризик розвитку запалення мигдаликів зростає при зміні загальної та місцевої реактивності організму та алергічних станах. Щодо зниження реактивності організму воно може бути спровоковане:

  • загальним і місцевим переохолодженням;
  • неправильним, незбалансованим харчуванням;
  • несприятливими умовами праці та відпочинку;
  • наявністю інших вогнищ інфекції (карієсу, пародонтозу, синуситу, аденоїдиту тощо);
  • порушеннями носового дихання (на тлі збільшених аденоїдів, викривлення носової перегородки, хронічного риніту)2.

Проаналізувавши всю інформацію, наведену вище, можна сміливо стверджувати, що профілактика гострого тонзиліту має бути комплексною. Розглянемо способи запобігання хворобам трохи детальніше.

Основні фактори ризику

Перший крок до профілактики запалення мигдаликів - це зниження ризику передачі інфекції від хворих людей. Якщо розвивається гострий тонзиліт, шляхи передачі можуть включати:

  • повітряно-крапельний - із частинками слини під час чхання, відкашлювання, емоційної розмови;
  • контактно-побутовий - через предмети, на які потрапили віруси або бактерії від хворої людини (дверні ручки, кнопки ліфта тощо).

Зазвичай, якщо йдеться про таку хворобу як гострий тонзиліт, шляхи зараження обмежуються наведеними прикладами. Однак той самий бета-гемолітичний стрептокок може передаватися і через харчові продукти, щоправда, в цьому разі він провокує розвиток харчових інфекцій.

Ризик розвитку гострого тонзиліту збільшується в осіб із так званих уразливих груп. До них входять люди, які під час контакту з інфекцією з більшою часткою ймовірності можуть захворіти. Це стосується:

  • дітей - з роками організм виробляє імунітет до різних хвороб, але гострий тонзиліт у дітей дошкільного та шкільного віку може виникати кілька разів на рік;
  • осіб з ослабленим імунітетом, зокрема на тлі імунодефіциту;
  • осіб із хронічними захворюваннями різної локалізації;
  • літніх пацієнтів, резистентність яких з віком істотно знижується.
Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Поради щодо профілактики гострого тонзиліту

Профілактика гострого тонзиліту, як і інших респіраторних інфекційних захворювань, може включати такі рекомендації:

  • Миття рук. Щоб знизити ризик поширення інфекції, дуже важливо мити руки після відвідування громадських місць (у т.ч. транспорту), після повернення додому і перед їжею. Дітей потрібно привчати до правил гігієни з раннього віку. За відсутності можливості вимити руки слід обробити шкіру антисептиком.
  • Обмеження контактів із хворими людьми. Звісно ж, при виникненні симптомів нездужання кожному варто залишатися вдома. Але якщо в громадському місці поруч перебуває відверто хвора людина, варто, за можливості, перебувати подалі від неї та використовувати медичну маску.
  • Бар'єрні методи профілактики. Саме так називається звичайна медична маска, знайома нам усім з часів коронавірусної інфекції. Насправді, в період напруженої епідеміологічної обстановки вона дійсно може знизити ризик інфікування вірусами і бактеріями.
  • Здорове збалансоване харчування. Доведено, що адекватне надходження поживних речовин (вітамінів і мінералів) може підвищувати опірність організму - регулювати активність імунітету і допомагати організму боротися з інфекцією3.

У період напруженої епідеміологічної обстановки заходи профілактики гострого тонзиліту також можуть включати використання препарату Імупрет®. Це засіб на рослинній основі від Біонорика®, розроблений для лікування захворювань горла. Але в деяких випадках його можна використовувати та з профілактичною метою, зокрема за високого ризику розвитку хвороби:

  • через знижену резистентність організму;
  • в осіб із групи ризику;
  • після контактів із хворими людьми;
  • під час напруженої епідеміологічної обстановки тощо.

Імупрет® підвищує місцеву опірність - стимулює вироблення особливих клітин імунітету, які борються з можливими збудниками хвороби. Також його компоненти мають противірусні та антибактеріальні властивості, що допомагає їм боротися з патогенами безпосередньо.

При цьому важливою перевагою Імупрет® є той факт, що він не втручається в роботу імунної системи, як це роблять індуктори інтерферону або препарати, що містять інтерферон. Він лише активує природний імунітет. А якщо хвороба все ж розвинулася, Імупрет® допоможе впоратися з нею якнайшвидше - він діє на кожній стадії захворювання, сприяє зниженню температури, прискорює одужання і знижує ризик ускладнень.

Такий ефект Імупрет® обумовлений його унікальним складом та інноваційними технологіями створення. Засіб містить екстракти семи лікарських рослин, які діють синергічно (посилюють дію одна одної). А при створенні Імупрет® німецькі вчені використовували унікальну технологію фітонірингу, яка має на увазі з'єднання фітотерапії та інженерії для отримання максимально можливої та одночасно науково доведеної користі від лікарських рослин.

Препарат Імупрет® випускається у формі крапель і таблеток. Краплі можуть використовуватися для лікування дітей від 2 років, а таблетки - дітей від 6 років. Обидві форми препарату підходять і дорослим - кожен може обрати варіант, який буде зручний саме йому.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Jackie Anderson; Elizabeth Paterek. Tonsillitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2Ю.В. Мітін, Ю.В. Шевчук. Хронічний тонзиліт: сучасний стан проблеми та шляхи її вирішення. Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 3 (8)' 2007
3Mahmoud Alagawany, Youssef A. Attia, Mayada R. Farag etc. The Strategy of Boosting the Immune System Under the COVID-19 Pandemic. Front Vet Sci. 2020.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я