Ларингофарингіт – це запальне ураження верхніх дихальних шляхів, при якому відбувається поєднане ураження слизових оболонок ротоглотки та гортані. Такий стан може мати інфекційний чи неінфекційний характер, але незалежно від причин свого виникнення воно значно порушує самопочуття та працездатність. Тому при появі симптомів такої хвороби дуже важливо вчасно вжити заходів щодо її лікування, щоб скоріше повернутися до ладу та уникнути виникнення ускладнень.
Насправді термін ларингофарингіт поєднує під собою відразу дві хвороби – ларингіт і фарингіт. Найчастіше його виникнення пов'язане з розвитком гострої вірусної інфекції, і вона, як правило, протікає у легкій формі та може минути спонтанно. Вірусні агенти, які можуть провокувати такий запальний процес, включають риновірус, вірус парагрипу, а також респіраторно-синцитіальний вірус. Трохи рідше винуватцями запалення стають коронавіруси та аденовіруси. Ларингофарингіт може розвиватися і внаслідок інфікування вірусом грипу.
Іноді хвороба має бактеріальну природу. У цьому випадку її виникнення може бути спровоковане стрептококами, гемофільною паличкою, моракселою та ін.
Причини ларингофарингіту у дорослих включають також неінфекційні фактори, зокрема:
У дорослих ларинофарингіт нерідко розвивається в результаті зловживання голосом, що стає помітним через день-два після крику. Така проблема типова для тренерів, освітян, спортсменів, а також вокальних виконавців.
Основні прояви ларингофарингіту включають:
Якщо ларингофарингіт є наслідком інфекційного враження, він також проявляється й іншими симптомами ГРВІ. Хворого може турбувати:
При грибковій етіології хвороби на слизових може виявлятися білий наліт сирної структури, який при видаленні відкриває запалену поверхню.
Діагностика ларингофарингіту зазвичай не завдає труднощів. Хвороба проявляється досить типовою клінічною картиною, тому лікарю зазвичай достатньо огляду та збору анамнезу для винесення вердикту. Зазвичай лікар проводить ларингоскопію, а за потреби доповнює її дослідженням носової порожнини.
Подальші аналізи зазвичай не потрібні, проте при підозрі на бактеріальну інфекцію лікар може призначити зіскоб з горла для проведення мікробіологічного дослідження. Також для визначення причин виникнення хвороби може проводитися експрес-тест. Зіскоб може бути необхідний і у разі грибкової етіології запалення. Але в цій ситуації хворому також найчастіше рекомендується проведення додаткових досліджень для виявлення причин пригніченості імунної функції.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Найчастіше при ларингофарингіті лікування у дорослих має неспецифічний характер. Хворим рекомендовано:
Якщо є підозра на розвиток грибкової чи бактеріальної інфекції, чим лікувати ларингофарингіт підкаже лише лікар. У першому випадку пацієнту можуть підібрати спеціальні антимікотичні (протигрибкові) препарати, а в другому – антибактеріальні засоби (антибіотики). Однак не варто застосовувати їх за власною ініціативою, оскільки вони мають чимало протипоказань до застосування. Також у разі нераціонального використання вони можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Що стосується противірусних засобів, то їх ефективність при ГРВІ зовсім не доведена (винятком є лише деякі засоби від грипу, які можуть застосовуватися тільки при такому захворюванні під контролем лікаря).
Якщо ларингофарингіт має інфекційну природу, на допомогу у лікуванні такого захворювання може прийти Імупрет. Це препарат від відомого німецького бренду Біонорика, створений на основі лікарських рослин. Рослинний склад має м'який комплексний вплив і допомагає:
Імупрет потрібно використовувати з перших днів хвороби. Він діє на ранній стадії, і залишається ефективним до одужання. Якщо розпочати прийом вже після прогресування недуги, Імпрет також буде корисним. Цей комплексний препарат може знизити ризик виникнення ускладнень та прискорити одужання. Він випускається у кількох лікарських формах – у вигляді крапель та таблеток, що дозволяє підібрати зручний варіант для різних людей (з урахуванням індивідуальних уподобань).
Найчастіше ларингофарингіт у дорослих закінчується благополучним одужанням. Лише інколи таке захворювання призводить до розвитку ускладнень. Це можуть бути вторинні бактеріальні інфекції, що вражають ЛОР-органи (можливе виникнення отиту, трахеїту, бронхіту, пневмонії).
Якщо ж ларингофарингіт має бактеріальну природу та викликаний бета-гемолітичним стрептококом, він може спровокувати гострий суглобовий ревматизм та міокардит.
При неправильному лікуванні первинної хвороби вона може набувати хронічного млявого характеру. У цьому випадку ларинготрахеїт буде загострюватись іноді під впливом різних провокуючих факторів.
Зменшити ризик розвитку ускладнень запалення горла та гортані можна за допомогою правильного та своєчасного лікування. Дуже важливу роль відіграє дотримання голосового спокою.
1Tim Kenealy. Sore throat. BMJ Clin Evid. 2014; 2014: 1509.
2Gunjan Gupta; Kunal Mahajan. Acute Laryngitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-
3Robert W. Wolford; Amandeep Goyal; Shehla Yasin Belgam Syed etc. Pharyngitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.