Назофарингіт це одне із поширених інфекційних захворювань. При чому діти хворіють у 4–6 разів частіше, ніж дорослі.1 Якщо не займатися лікуванням, можна отримати серйозні ускладнення.
Термін назофарингіт має безліч синонімів у медичній літературі — ринофарингіт, епіфарингіт.
Назофарингіт — це запалення верхніх дихальних шляхів, в основному слизової оболонки глотки і мигдалин, яке відоме звичайним людям як «нежить» або «респіраторна інфекція».2
Пік звернень до лікаря із цією проблемою випадає на застудний сезон (осінь-зима). Імунна система в цей період слабшає, а респіраторні віруси активуються. До слова, свою назву вони отримали від того, що вражають верхні дихальні шляхи. Саме риновіруси стають основною причиною вірусного назофарингіту.
Залежно від походження назофарингіту виділяють інші форми:
Коли з’являються нежить і кашель, люди часто думають, що скоро все пройде. На жаль, ця формула не завжди спрацьовує. У низці випадків назофарингіт призводить до ускладнень:
У дітей на фоні хвороби можуть розростатися аденоїди, а нелікований нежить може перейти в затяжний назофарингіт чи хронічну форму хвороби. Тому краще звернутися до лікаря відразу після виявлення ознак захворювання.
Прояв симптомів назофарингіту залежить від стадії процесу.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Діагностика назофарингіту досить проста. Уже під час прийому лікар бачить очевидні ознаки захворювання. Для назофарингіту характерні прояви:
Виявити природу хвороби можна, якщо здійснити додаткові аналізи. МОЗ України рекомендує такі дослідження:3
Що робити під час назофарингіту? Насамперед звернутися до лікаря та пройти обстеження. Попри те, що захворювання найчастіше має вірусну природу, можуть призначити антибіотик. Це потрібно лише в тому випадку, якщо приєднується бактеріальна інфекція.4
На жаль, антибіотики можуть спричинити низку негативних ефектів, вбиваючи живий мікробіом кишківника та порожнини рота. Тому застосування їх без чітких вказівок на бактеріальну інфекцію не рекомендується. Сучасні лікарі у своїй практиці часто вдаються до фітотерапії. Оптимальним варіантом у цьому напрямку є лікарські засоби від компанії Bionorica®.
Вони виводять на новий рівень застосування лікарських рослин у сучасній фармацевтичній промисловості. Bionorica® випускає препарати на основі рослинних екстрактів згідно з інноваційною концепцією фітонірингу.
Це означає, що формула препарату була розроблена в сучасній біотехнологічній лабораторії та пройшла низку випробувань, перш ніж потрапила на полицю в аптеці. Кожен екстракт виробляють зі спеціально вирощеної рослинної сировини на власних чистих плантаціях.
Фітоніринговим препаратом для лікування простудних захворювань виступає Імупрет®. Ефективний він і під час назофарингіту.
Імупрет® має кілька ефектів:5
Коли діагностують назофарингіт, лікування має розпочинатися відразу. Імупрет® випускається в зручних формах — краплі та таблетки. Краплі можна застосовувати дітям, починаючи з 2 років, а із 6-річного віку дозволено вживати таблетки Імупрет®згідно з інструкцією.6
Профілактика респіраторних інфекцій на слуху. Усі прагнуть уникнути неприємного нежитю, закладеності та кашлю. Якщо доповнювати стандартні профілактичні заходи прийомом Імупрету®, можна допомогти своїй імунній системі стати сильнішою.
Вкрай важлива профілактика після того, як симптоми назофарингіту відступають. Треба приймати Імупрет® ще деякий час, щоб уникнути рецидиву.
Не забувайте консультуватися з лікарем перед прийомом Імупрет®, а також пам’ятайте про інші заходи профілактики:
Будьте здорові!
1Зайцев В. М. Назофарингит — симптомы и лечение
2Gérard Foucher, François Pillon, What is nasopharyngitis?, Actualités Pharmaceutiques, Volume 55, Issue 556, 2016, Pages 55-56, ISSN 0515-3700
3Український медичний часопис. Алгоритм дії лікаря при наданні медичної допомоги хворим на гострі респіраторні інфекції, опубліковано № 6 (104) — XI/XII 2014 г
4https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8120682
5Крючко Т.А., Ткаченко О.Я., Харшман В.П., Иваненко О.П. Проблема эффективной и безопасной терапии острых респираторных инфекций у детей // ЗР. 2017. №1.
6Інструкція до препарату Імупрет, затверджена МОЗ України.