Фарингіт — гостре чи хронічне запалення слизової оболонки горла. Причиною найчастіше стають віруси (ГРВІ), на бактеріальний процес припадає приблизно 10 % усіх випадків захворювання. Кашель виникає, як реакція рецепторів слизової оболонки горла на запалення, має дошкульний характер і не так просто знімається. Більш актуальною стає профілактика захворювання: зміцнення імунних ресурсів верхніх дихальних шляхів.
Коли йдеться про гострий фарингіт, мається на увазі запалення задньої поверхні горла. Її слизова оболонка не особливо багата на судини, через що імунітет не завжди може дати відсіч інфекції.
Віруси (риновіруси, аденовіруси, коронавіруси тощо) спричиняють запалення, і водночас послаблюють місцевий імунітет. Через це горло під час фарингіту вірусної природи стає вразливим для інших збудників: бактерій, грибків.
Патогенні мікроорганізми найчастіше потрапляють у горло з носових шляхів (назофарингіт). Слиз, який накопичується в носі під час риніту, стікає по задній поверхні горла, подразнює його, змушує людину відкашлюватися. Так пояснюється характерна для дорослих та дітей ситуація, коли вранці відзначається вологий кашель, а потім протягом дня цей симптом може навіть не турбувати.
Гострий процес триває приблизно 14 днів. Потім, якщо організм (сам або за допомогою лікарів) впорався з інфекцією, фарингіт проходить.
Процес стає хронічним, коли імунітет спрацьовує слабко. Збудники проникають у підслизовий шар і там стають важко доступними як для імунної системи, так і для ліків. Тоді люди по кілька разів на рік можуть зіштовхнутися з загостреннями, а кашель під час фарингіту набуває рецидивуючого характеру.
На тлі регулярних загострень та постійного «тліючого» інфекційного процесу в слизовій оболонці горла відбуваються патологічні зміни:
Під час гострого фарингіту, а також загостренні хронічного в горлі розвивається катаральне запалення. Слизова оболонка червоніє, набрякає. Запалення, як правило, спускається зверху вниз і рано чи пізно зачіпає горло (з розвитком ларингіту), трахею (виникає трахеїт). Клінічна картина при цьому змінюється, і за тим, який кашель під час фарингіту у хворого розвинувся після початку хвороби, лікар може передбачити діагноз.
Як проявляється запалення горла залежить від його причини та поширеності. Під час гострого процесу на перший план виходять симптоми з боку слизової оболонки та лімфоїдної тканини:
Загальний стан погіршується рідко, може підніматися температура до 37,5 градусів.
Через першіння у хворих починається сухий настирливий кашель, проте під час гострого фарингіту симптоми кашлю не обов’язкові.
При сприятливому перебігу, імунному захисті, що зберігся, гострі явища за 10–14 днів стихають і людина одужує.
Хронічне запалення горла проявляється інакше, триває довго, мляво. Температура, зазвичай, не підвищується. Тут уже кашель — характерний симптом. Витончена слизова оболонка, позбавлена імунної підтримки, подразнюється. Людина відчуває масу неприємних відчуттів:
Як правило, ГРВІ (головна причина фарингіту) не обмежується ураженням горла. Інфекція поширюється в носові шляхи, мигдалики, горло та опускається нижче.
Коли первинно захворює ніс, а потім — горло, під час фарингіту симптоми кашлю дещо змінюються. За ніч слиз із носа стікає в горло і вранці відкашлюється. Тобто вранці кашель вологий, а потім, протягом дня, набуває сухого характеру. З горлянки запалення може опуститися нижче — у горло, трахею. У першому випадку змінюється голос (зникає, стає сиплим), кашель стає дзвінким.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Трахеїт на тлі фарингіту проявляється почуттям садіння за грудиною, яке поєднується з першінням у горлі. Кашель також змінюється: непокоїть сильніше. Спочатку має сухий «гавкаючий» характер, потім стає вологим.
Знаючи відмінні симптоми кашлю під час фарингіту, можна приблизно уявити, як протікає захворювання: відступає, якщо симптоми спадають, або прогресує, коли до болю та першіння в горлі приєднуються симптоми ларингіту, трахеїту.
Більшість хворих із гострим фарингітом відзначають лише біль та першіння. А ось кашель — симптом не незмінний.
Головні причини кашлю під час фарингіту:
Потрібно також пам’ятати, що фарингіт може бути проявом інших респіраторних інфекцій, які протікають із кашлем. Наприклад, кору.
Ще хотілося б детальніше розглянути, чому кашель під час фарингіту відрізняється в дітей та дорослих. У дитячому віці слизова оболонка горла має гарне кровопостачання, а дихальні шляхи вузькі. У результаті набряк горла спричиняють сильніший дискомфорт, і діти можуть покашлювати цілими днями. У дорослих горло ширше та постачається кров’ю гірше, тому при запаленні відчуває менше подразнення, а кашель — відносна рідкість.
Тактика лікування вірусних фарингітів не відрізняється від такої за інших ГРВІ: полегшення симптомів, профілактика ускладнень.
Для лікування кашлю під час фарингіту рекомендуються пом’якшувальні пастилки, льодяники та спреї з асептичним компонентом. Антибіотики призначаються, якщо є ознаки бактеріального запалення: пропасниця, вологий кашель, гнійний наліт на задній стінці горла.
Нещодавно з’явилися дані про користь деяких фітопрепаратів у складі терапії фарингіту. Зокрема, включення фітопрепарату Імупрет® до терапевтичного комплексу прискорює одужання та сприяє послабленню симптомів захворювання (включаючи кашель).
Препарат виробляється в Німеччині на основі семи лікарських рослин. Випускається у 2 лікарських формах (краплі для перорального застосування, та таблетки). Технологія фітонірингу (контроль від етапу відбору насіння до виробництва готової форми) гарантує постійний та достатній вміст активних речовин у кожній дозі препарату.
У гострому періоді Імупрет® застосовується 5–6 разів на день і дає такі ефекти:
У разі розвитку бактеріальної інфекції горла при тонзиліті або фарингіті лікування антибіотиками з додаванням Імупрет® зменшує ризик рецидиву, хронізації процесу.
Для профілактики фарингіту в епідемічному періоді (або рецидиву) можна приймати вікову дозу Імупрету® 3 рази на добу. Так ми підвищуємо стійкість слизових оболонок до вірусів та захищаємо організм від захворювання, ускладнень.
Самолікуванням займатися не рекомендується. Нагадуємо: під маскою фарингіту (або разом із ним), може протікати кір та інші небезпечні патології:
Тому, перш ніж розпочинати прийом ліків, потрібно обстежитись. Для діагностики фарингіту проводиться огляд горла за допомогою фарингоскопії (спеціального приладу). Зіставивши скарги, історію захворювання та те, що видно при фарингоскопії, лікар виставляє діагноз та призначає лікування.
Фітоніринговий препарат із комплексною дією Імупрет® може застосовуватись у складі комплексної терапії фарингіту та інших інфекцій верхніх дихальних шляхів. Допускається самостійне використання препарату з профілактичною метою.
1Фарингит / М.С.Плужников и соавт. — СПб: Диалог, 2006, — 120 с.
2McIsaac W.J. et al. «A clinical score to reduce unnecessary antibiotic use in patients with sore throat». CMAJ 1998;158(1):75–83.
3Инструкция по применению Имупрет®.
4«Імупрет® — сила рослинних компонентів для захисту імунітету», Дитячий лікар, № 3–4 (60–61), 2018.